2023 Minnesota High School Football Tournament #Minnesota #High #School #Football #Tournament

Class 6A
Quarterfinal
Thursday, Nov. 9
At Stillwater High School

Centennial 24, Rosemount 0

At Park Center High School

Edina 49, Stillwater 21

Friday, Nov. 10
At St. Michael-Albertville High School

Lakeville South 35, East Ridge 34

At Chanhassen High School

Eden Prairie 21, Lakeville North 3

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 16

Centennial 20, Lakeville South 13

Edina 28, Eden Prairie 7

Championship
Friday, Nov. 24
At U.S. Bank Stadium

Centennial vs. Edina, 7 p.m.

Class 5A
Quarterfinal
Saturday, Nov. 11
At Osseo High School

Andover 37, Robbinsdale Armstrong 20

St. Thomas Academy 46, Owatonna 28

At Maple Grove High School

Alexandria 38, Rogers 14

At Apple Valley High School

Chanhassen 28, Mahtomedi 22

Semifinal
U.S. Bank Stadium
Friday, Nov. 17

St. Thomas Academy 42, Alexandria 30

Chanhassen 54, Andover 46, OT

Championship
Saturday, Nov. 25
At U.S. Bank Stadium

St. Thomas Academy vs. Chanhassen, 4 p.m.

Class 4A
Quarterfinal
Thursday, Nov. 9
At Eastview High School

Byron 31, Hill-Murray 28

Rocori 28, Orono 27

At Lakeville South High School

Hutchinson 44, vs. Totino-Grace 12

At Monticello High School

North Branch 38, Benilde-St. Margaret’s 27

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 16

Rocori 7, Byron 0

Hutchinson 56, North Branch 28

Championship
Friday, Nov. 24
At U.S. Bank Stadium

Rocori vs. Hutchinson, 4 p.m.

Class 3A
Quarterfinal
Friday, Nov. 10
At Alexandria High School

Dilworth-Glyndon-Felton 33, Albany 6

Saturday, Nov. 11
At Brainerd High School

Annandale 14, Esko 7

Stewartville 22, Waseca 0

Dassel-Cokato 14, Minneapolis North 7

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Saturday, Nov. 18

Stewartville 28, Dilworth-Glyndon-Felton 7

Annandale 24, Dassel-Cokato 14

Championship
Saturday, Nov. 25
At U.S. Bank Stadium

Semifinal winners, 1 p.m.

Class 2A
Quarterfinal
Thursday, Nov. 9
At Rochester Mayo High School

Jackson County Central 41, Caledonia 0

At Alexandria High School

Barnesville 42, Osakis 36

At New Prague High School

Cannon Falls 51, Triton 6

At Forest Lake High School

Eden Valley-Watkins 60, Moose Lake/Willow River 0

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Friday, Nov. 17

Barnesville 38, Jackson County Central 23

Eden Valley-Watkins 42, Cannon Falls 24

Championship
Friday, Nov. 24
At U.S. Bank Stadium

Eden Valley-Watkins 24, Barnesville 6

Class A
Quarterfinal
Friday, Nov. 10
At Jordan High School

Springfield 22, Fillmore Central 12

Mahnomen/Waubun 18, Parkers Prairie 0

At St. Cloud Apollo High School

Belgrade-Brooten-Elrosa 28, Mayer Lutheran 6

At St. Cloud Tech High School

Minneota 55, Braham 0

Semifinal
Saturday, Nov. 18
At U.S. Bank Stadium

Springfield 36, Mahnomen/Waubun 12

Minneota 63, Belgrade-Brooten-Elrosa 6

Championship
Friday, Nov. 24
At U.S. Bank Stadium

Springfield 36, Minneota 12

Nine Man
Quarterfinal
Thursday, Nov. 9
At Albert Lea High School

Kingsland 26, Hills-Beaver Creek 14

Fertile-Beltrami 35, Goodridge/Grygla-Gatzke 6

Ottertail Central 28, Cedar Mountain 8

At Grand Rapids High School

Nevis 12, Mountain Iron-Buhl 8

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 16

Kingsland 36, Fertile-Beltrami 28

Nevis 35, Ottertail Central 0

Championship
Saturday, Nov. 25
At U.S. Bank Stadium

Kingsland vs. Nevis, 10 a.m.<<


#Minnesota #High #School #Football #Tournament

To assist you in gaining a more comprehensive understanding of the topic, we invite you to explore the provided: click here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish